Aloes to popularna roślina lecznicza, którą można hodować w warunkach domowych w doniczce. Aloe vera lub Aloe barbadensis to gruba roślina o krótkich łodygach, która gromadzi wodę w liściach. Jest znany z leczenia schorzeń skóry, ale ma również kilka innych zastosowań zdrowotnych.
Jakie właściwości zdrowotne ma aloes?
Aloes dzięki zawartości wielu składników roślinnych, działa korzystnie na wiele schorzeń. W lecznictwie wykorzystuje się jego liście, wraz z miąższem, który znajduje się w ich wnętrzu. Głównie kojarzony jest z leczeniem problemów skórnych. Zawiera on wiele aktywnych związków, w tym aminokwasy, witaminy, przeciwutleniacze.
Aloes działa przeciwbakteryjnie i przeciwutleniająco
Przeciwutleniacze są bardzo ważne dla zdrowia. Przeciwdziałają starzeniu się skóry, ale także pomagają w zwalczaniu wolnych rodników, które mogą prowadzić do nowotworów. Żel Aloe Vera zawiera mocne przeciwutleniacze należące do polifenoli. Pomagają one hamować rozwój niektórych bakterii, wywołujących infekcje. Dzięki takim właściwościom doskonale radzi sobie z problemami skórnymi.
Przyspiesza gojenie się ran
Ludzie najczęściej używają aloesu jako leku miejscowego, wcierając go w skórę, zamiast go spożywać. Aloes doskonale radzi sobie również z łagodzeniem oparzeń słonecznych 1 i 2 stopnia. Łagodzi zaczerwienienia skóry oraz swędzenie.
Aloes zmniejsza płytkę nazębną
Próchnica zębów i choroby dziąseł to bardzo częste problemy zdrowotne. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania tym problemom jest likwidacja płytki nazębnej. Liczne badania pokazały, że płukanie zębów wodą z rozdrobnionym miąższem aloesowym przynosi podobne efekty, co płukanie specjalistycznymi środkami chemicznymi. Żelem aloesowym można również szczotkować zęby. Dostępne są również na rynku pasty z dodatkiem aloesu. Miąższ z aloesu zmniejsza również ból zęba.
Pomaga w terapii owrzodzeń
Wiele osób cierpi na owrzodzenia w jamie ustnej. Mogą to być również afty. Przeważnie trwają około tygodnia i mogą być bardzo bolesne.
Badania wykazały, że leczenie aloesem może zwiększyć tempo gojenia się owrzodzeń jamy ustnej. Na przykład w 7-dniowym badaniu 180 osób z powracającymi owrzodzeniami jamy ustnej, nałożenie plastra z aloesu na to miejsce skutecznie zmniejszyło zasięg owrzodzeń.
Zmniejsza zaparcia
Aloes może również pomóc w leczeniu zaparć. Tym razem to lateks, a nie żel, zapewnia korzyści. Lateks to lepka żółta pozostałość znajdująca się tuż pod skórką liścia.
Fundamentalnym związkiem odpowiedzialnym za ten efekt jest aloina, która działa przeczyszczająco.
Może poprawić stan skóry i zapobiegać zmarszczkom
Istnieją dowody sugerujące, że żel Aloe Vera może zahamować starzenie się skóry. W badaniu z 2009 roku obejmującym 30 kobiet w wieku powyżej 45 lat przyjmowanie doustnego żelu Aloe Vera zwiększyło produkcję kolagenu i poprawiło elastyczność skóry w ciągu 90 dni.
Obniża poziom cukru we krwi
Ludzie czasami używają aloesu jako lekarstwa na cukrzycę. Dzieje się tak, ponieważ może on zwiększać wrażliwość na insulinę i pomagać w poprawie poziomu cukru we krwi.
Czy stosowanie aloesu ma jakieś skutki uboczne?
Aloes jest bezpiecznym lekarstwem o niewielu znanych skutkach ubocznych. Może się czasem zdarzyć, że doustne stosowanie aloesu może powodować skurcze żołądka lub wywołać biegunkę.
Podsumowanie
Aloes ma szereg właściwości terapeutycznych, zwłaszcza jako maść na skórę i dziąsła.
Ludzie mogą używać żelu Aloe Vera w butelkach lub bezpośrednio z liści aloesu. Sok Aloe Vera ma inne zastosowanie niż żel Aloe Vera. Opcje doustne powinny zawierać odbarwiony wyciąg z całych liści aloesu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych.
Aloes dostaniemy w postaci żelu, soku do picia czy tabletek. Jednak można go łatwo uprawiać w domu w doniczce. Szybko rośnie. W związku z jego licznymi zaletami warto go mieć w domu.