Istnieje wiele chorób skory, z którymi borykają się ludzie. Wiele z nich daje podobne objawy, dlatego warto wiedzieć, jak można je rozróżnić. Jeśli mamy problemy ze skórą, warto udać się do dermatologa, aby wprowadził odpowiednie leczenie. Oto kilka częstych chorób skóry.

Choroby skóry – rodzaje

Wiele chorób skóry jest chorobami przewlekłymi. Niektóre z nich występują już od dziecka i trwają całe życie. Niektóre występują pod wpływem czynnika zakaźnego i po leczeniu całkiem zanikają. Jeśli wystąpią u nas niepokojące objawy, koniecznie udajmy się do lekarza. Zastosuje on odpowiednie leczenie.  

Niedoskonałości skóry
Zdjęcie autorstwa Polina Tankilevitch z Pexels

Łojotokowe zapalenie skóry

Często występuje już u niemowląt w okolicy głowy jako ciemieniucha. Na skórze dziecka powstają tłuste, łuszczące się plamy. Choroba zwykle przechodzi samoistnie. 

U dorosłych również może wystąpić ta choroba. Pojawia się ona w różnych miejscach na ciele. Często wymaga leczenia. Zmieniona chorobowo skóra jest czerwona, spuchnięta, obolała. Na jej powierzchni może pojawić się łuszcząca skóra, w postaci białego strupa. Często może być mylona z łuszczycą. 

Zastosowanie środków leczniczych, zwykle poprawia stan pacjenta, jednak często wymaga długiego leczenia (czasem do końca życia). 

Pieprzyki

Choć pieprzyki nie są chorobą, to są jedną ze zmian skórnych, które należy obserwować. Są to narośla na skórze, ciemnego koloru. Od czasu do czasu na ciele pojawiają się nowe pieprzyki, a niektóre zanikają. Nie dają żadnych objawów, jednak należy je obserwować, zwłaszcza ciemniejsze i o nieregularnych kształtach. Jeśli powiększają się, należy udać się do lekarza, gdyż mogą być początkiem nowotworu. 

Czerniak – rak skóry

Jest to rak skóry. Jeśli pieprzyki mają nieregularne kształty, kolor ich się zmienia oraz ich rozmiar może to wskazywać na czerniaka. Chorzy są poddawania radioterapii lub chemioterapii. Można również poddać się operacji chirurgicznej, polegającej na wycięciu zmiany wraz z marginesem skóry. 

cancer
Photo PDPics/ Pixabay

Trądzik różowaty

Różni się on od zwykłego trądziku, tym, że objawy są bardziej nasilone. Istnieje kilka rodzai tego schorzenia. I tak wyróżnimy trądzik różowaty:

  • rumieniowato-naczyniowy – typowe zaczerwienienie powodujące widoczność naczyń krwionośnych;
  • oczny – powoduje podrażnienie oczu, obrzęk powiek. Objawy mogą być mylone z jęczmieniem;
  • grudkowo-kostny – wyglądem przypomina standardowy trądzik, pojawiają się ropne zmiany;

Nie ma jednoznacznego leku na trądzik różowaty, jednak objawy można złagodzić dostępnymi środkami na zwykły trądzik, oraz różnymi maściami. Objawy może również złagodzić smarowanie zmian aloesem

Toczeń

Toczeń to złożone zaburzenie, które różni się w zależności od osoby. Choroba atakuje układ odpornościowy, powodując stan zapalny i ból.

Toczeń może mieć wpływ na dowolną część ciała, jednak objawy na skórze obejmują wystąpienie na przykład:

  • zaczerwienienia, 
  • plam w postaci pierścieni
  • wysypki podobnej do oparzenia słonecznego na nosie i policzkach, zmęczenie oraz obrzęk w miejscu wystąpienia zmian. 

Leczenie obejmuje przyjmowanie leków wzmacniających, które mają pomóc zminimalizować szkody spowodowane przez toczeń.

Łuszczyca

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną. Objawy zazwyczaj obejmują łuszczące się plamy chorej skóry. Dotknięta skóra jest zazwyczaj zaczerwieniona, łuszcząca się i bardzo swędząca. Dotknięte obszary różnią się wielkością i nasileniem. Istnieje pięć głównych typów łuszczycy:

  • plackowata  – grube czerwone plamy na skórze;
  • krostkowa –  powoduje krosty otoczone czerwoną skórą;
  • erozyjna – powoduje powstawanie plam na skórze, które wyglądają jak ciężkie oparzenia pokrywające duże części ciała;
  • odwrotna – powoduje błyszczącą czerwoną wysypkę w fałdach skóry.;
  • kropelkowata – małe czerwone plamy na skórze głowy, twarzy, tułowiu i kończynach.

Bielactwo

Bielactwo to utrata pigmentacji skóry. Białe plamy na skórze są głównym objawem bielactwa nabytego i częściej pojawiają się w miejscach, gdzie skóra jest narażona na działanie promieni słonecznych. Osoby z bielactwem również często tracą kolor włosów.

bielactwo
Zdjęcie autorstwa Rojan Maguyon z Pexels

Trądzik

Trądzik to powszechna przejściowa choroba skóry, którą można leczyć między innymi za pomocą kremów lub leków. Najczęściej występuje w wieku dojrzewania i potem zanika. Głównie występuje w postaci ropnych krost. Krostki spowodowane są zakażonymi mieszkami włosowymi. 

Inne znane chorobny skóry to:

  • pokrzywka
  • brodawki
  • grzybica
  • opryszczka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here