Książki są obecne w naszym życiu od małego. Najpierw rodzice czytają nam bajki, potem uczymy się z nich, czytamy lektury, w dorosłym życiu korzystamy z nich w pracy, w domu (książki specjalistyczne) lub czytamy dla przyjemności. Naukowcy zbadali wpływ czytania na nasze zdrowie, a efekty są bardzo dobre. Sami przeczytajcie, jakie korzyści zdrowotne daje czytanie.

Jako pierwszą powieść na świecie uważa się „The Tale of Genji”, napisaną w XI wieku przez japonkę Murasaki Shikibu. Była to książka składająca się z 54 rozdziałów i mówiła o dworskim uwodzeniu.

Obecnie książki wyparł internet, jednak nadal przez wielu są chętnie czytane. Dziś książkę przeczytamy również jako e-book, co jest dużym plusem, gdyż jest to spore ułatwienie, a także ochrona środowiska. Jednak nie ma nic przyjemniejszego od możliwości wzięcia papierowej książki do ręki i oddaniu się czytaniu.

Czytanie książek to same plusy, jak podkreślają naukowcy. Wpływa to korzystnie na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Poznaj zalety czytania książek.

książka i kawa
Photo Sophkins/ pixabay

Czytanie usprawnia mózg

Czytanie działa na przekaźniki w mózgu i działa na sieć obwodów i odbieranie i przekazywanie sygnałów w mózgu. Z wiekiem, gdy możliwości czytania są większe, sieć ta staje się mocniejsza i bardziej złożona.

Naukowcy do badań użyli skanera MRI, który zmierzył wpływ czytania na mózg. Uczestnicy badania czytali powieść „Pompeje” przez 9 dni. W miarę rozwoju historii i narastania emocji podczas czytania książki, więcej obszarów w mózgu było aktywnych.

Skany mózgu wykazały, że podczas czytania książki, ale też kilka dni po przeczytaniu, komórki odpowiedzialne za fizyczne doznania takie jak na przykład ból i ruch nadal były bardzo aktywne.

Dlaczego warto czytać książki z dziećmi?

Wiadomo, że dzieci naśladują rodziców. Dlatego ważne jest, aby już od najmłodszych lat pokazywać dziecku, że czytanie jest fajne. Rodzice powinni czytać dzieciom książki już od niemowlęcia, a potem gdy zaczną samodzielnie składać literki zachęcać ich do samodzielnego czytania. Można robić wieczorki z książką, początkowo raz w tygodniu, aby dziecka nie zniechęcić. Szybko dziecku wejdzie to w nawyk, a czytanie będzie sprawiać im przyjemność. Bardzo to będzie pomocne, gdy w szkole pojawią się lektury.

Ponadto czytanie książek od najmłodszych lat, ubogaca słownictwo, podnosi samoocenę, buduje lepszą komunikację z innymi. To wszystko składa się również na lepsze wyniki w szkole.

książka dzieci
Photo Victoria_Borodinova/ pixabay

Czytanie zwiększa empatię

Badania wykazały, że ludzie, którzy czytają literaturę fantastyczną oraz historyczną, gdzie badają życie postaci, ich przemiany, trudny, jakie muszą znosić, poprawiają zdolność empatii. Są również bardziej tolerancyjni i bardziej szanują wybory innych osób.

Wzmacnia to relacje społeczne oraz sprawia, że jesteśmy bardziej lubiani.

Poszerza słownictwo

Badacze postanowili zbadać, jaki wpływ na życie ma twierdzenie biblijne, które nazwane jest „efektem Mateusza”. Mówi ono, że „Kto ma, ten będzie miał więcej i będzie miał w obfitości. Kto nie ma, nawet to, co ma, zostanie im odebrane„.

Efekt ten podsumowuje ideę, że bogaci będą jeszcze bogatsi, a biedni, jeszcze biedniejsi. Koncepcję tą można interpretować różnie, odnosząc się do różnych aspektów życia. Nawet do książek. Uczniowie, którzy regularnie czytają książki, już od najmłodszych lat, mają bogatsze słownictwo. To z kolei może wpłynąć na nasze życie, ponieważ łatwiej się uczymy, więc później łatwiej możemy dostać wymarzoną pracę, mamy grono przyjaciół itd.

Pracodawcy cenią sobie swobodę komunikacji, dlatego czytanie książek od najmłodszych lat to inwestycja w przyszłość.

Czytanie zapobiega objawom demencji

Wraz z wiekiem nasz mózg także ulega osłabieniu. Już nie pamiętamy tak dobrze, jak kiedyś, ciężko nam sobie przypomnieć wydarzenia, nazwiska itp. Jednak osoby, które stale trenują swój mózg i cały czas sprawiają, że jest on aktywny, są mniej narażeni na oznaki problemów ze strony mózgu w późniejszym wieku. Takie efekty przynosi czytanie książek lub rozwiązywanie krzyżówek.

Chociaż badanie nie wykazały jednoznacznie, że czytanie zapobiega chorobom starczym, na przykład chorobie Alzheimera, jednak wyniki badań jasno pokazują, że osoby czytające dłużej utrzymują jasność umysłu.

książka
Photo Veronica_Andrews/ pixabay

Zmniejsza stres i poprawia sen

Czytanie wpływa na zmniejszenie poziomu stresu. Jest to spowodowane między innymi tym, że podczas czytania odrywamy się od rzeczywistości, zostawiamy za sobą, to co nas denerwuje, odsuwamy nasze problemy. Skupiamy się na życiu bohaterów i ich problemach.

Badania wykazały, że 30 minut czytania obniżyła ciśnienie krwi, reguluje tętno i zmniejsza niepokój. Jest to porównywalne do jogi i medytacji.

Książka przed snem, również pozwoli ci szybciej zasnąć. Jednak tu zalecane jest wybranie książki drukowanej od elektronicznej, gdyż światło ekranów może spowodować kłopoty z zasypianiem.

Czytelnicy żyją dłużej

Jak pokazały badania osoby, które regularnie czytają, żyją średnio dłużej o 2 lata. W badaniu brało udział 3635 uczestników, a nadania trwały 12 lat. Ci, co regularnie czytali, przeżyli średnio o 2 lata dłużej.

Podsumowanie

Jak widzisz czytanie to doskonały sposób na lepsze zdrowie. Ma wiele korzyści, a ponadto możemy z bohaterami przeżyć niesamowite przygody. Wybór jest duży i każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie lubisz jednak książek, możesz wybrać czasopisma naukowe. W dobie internetu dostęp do książek jest ułatwiony. Pamiętaj także o okolicznych bibliotekach. Czytanie powinniśmy wpajać dzieciom od małego, a wtedy wyrosną na mądrych, fantastycznych ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here