Alergia (uczulenie) to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na czynniki na substancje, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. Organizm w wyniku reakcji alergicznej produkuje histaminę, która jest odpowiedzialna za przykre dolegliwości takie jak katar, świąd i wysypka. Najczęściej jesteśmy uczuleni na roztocze kurzu domowego, sierść zwierząt, pyłki drzew, kwiatów, krzewów. Uczulenie na sierść jest jednym z najczęstszych rodzajów alergii. Niektóre osoby są uczulone na sierść psa czy kota, inne – na sierść królika czy chomika. Alergia na sierść często uniemożliwia posiadanie wymarzonego zwierzaka. Poznaj przyczyny i objawy alergii na sierść psa i kota.

Alergia na sierść psa

Większość z nas jest przekonana, że alergię powoduje sama sierść psa. Nic bardziej mylnego. Alergenem jest białko, wytwarzane w prostacie psa, które znajduje się w łoju, moczu i ślinie psów. Białko, które w normalnych warunkach jest nieszkodliwe, u alergika powoduje niewłaściwą reakcję układu odpornościowego, przez co występują uciążliwe objawy alergii.

Niektóre rasy psów gubią więcej naskórka, dlatego mogą uczulać silniej. Prostata psów produkuje 5 białek, więc człowiek może być uczulony na jedno lub więcej białek. Białka przez długi czas pozostają w powietrzu, lądują na meblach, dywanach, ubraniach, łóżkach.

pies
Photo Alkhaine/ pixabay

Do najczęstszych objawów alergii na sierść psa się zalicza:

  • swędzenie w nozdrzach i uczucie zatkania nosa
  • kaszel, duszność lub świszczący oddech po ekspozycji na alergeny
  • wysypka na twarzy, szyi lub klatce piersiowej
  • ostry atak astmy (u osób z astmą)
  • w przypadku dzieci, uczulonych na sierść psa, jednym z najczęstszych objawów jest egzema.

Jak wynika z najnowszych badań naukowych, psy i koty mogą zmniejszać ryzyko alergii i nawet astmy u dzieci, dlatego nie warto izolować noworodków od zwierząt.

Najlepszym sposobem na pozbycie się alergii jest oczywiście unikanie kontaktu z psem. Jeżeli jednak nie chcesz się rozstawać ze swoim ulubionym pupilem, to możesz złagodzić uciążliwe objawy alergii, stosując leki przeciwhistaminowe (Benadryl, Claritin, Allegra i Clarinex OTC), kortykosteroidy donosowe, leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa. W przypadku ciężkich reakcji alergicznych stosuje się immunoterapię alergenową, czyli odczulenie. jest immunoterapia alergenowa – odczulenie.

Alergia na kota

Podobnie jak w przypadku psów, przyczyną uczulenia wcale nie jest sierść futrzanego tygryska, lecz białko, które się znajduje w jego wydzielinach i sierści. Białko, które alergizuje, wytwarzane jest w ślinie i gruczołach łojowych, więc kot przenosi je na swoją sierść, kiedy ją czyści. Z kolei z gruczołów łojowych przenosi się na sierść kota poprzez złuszczający się naskórek. Z sierści zaś trafia już na łóżko, dywan, sprzęt domowy i ubrania. Białka z sierści kota są alergenami wziewnymi, więc wdychamy je wraz z powietrzem, co powoduje reakcje alergiczne. Jeszcze jedno białko, które uczula, znajduje się w moczu kotów, choć jest ono mniej alergizujące w porównaniu do białka ze śliny i gruczołów łojowych. Prawdopodobnie alergeny kocie silniejsze są u samców.

koty
Photo HelKa/ pixabay

Typowe objawy alergii na kota:

  • obrzęk powiek
  • swędzenie nosa
  • zapalenie spojówek
  • wysypka na twarzy, szyi lub w górnej części klatki piersiowej
  • trudności w oddychaniu, kaszel i świszczący oddech
  • atak astmy.

W celu rozpoznania alergii na kota lekarz alergolog prawdopodobnie zleci test z krwi i test skórny (punktowy) oraz śródskórny. Test punktowy polega na nakłuciu skóry na przedramieniu w celu wprowadzenia tam alergenów. Wyniki w postaci małego, czerwonego swędzącego bąbla można zaobserwować już po upływie 15-20 minut.

Test śródskórny polega na śródskórnym wprowadzeniu alergenów, czyli igła w przeciwieństwie do testu punktowego, nie przebija skóry.

W przypadku dzieci najczęściej się wykonuje test z krwi, gdyż jest mniej inwazyjny. Testy alergiczne z krwi polegają na pobraniu próbki krwi, która następnie jest badana pod kątem stężenia przeciwciał IgE dla alergenów zwierzęcych.

kot i pies
Photo AlexTino/ pixabay

Leczenie alergii na kota głównie polega na stosowaniu:

  • leków przeciwhistaminowych, takich jak difenhydramina (Benadryl), loratadyna (Claritin) lub cetyryzyna (Zyrtec)
  • kortykosteroidów w aerozolu do nosa: flutykazon (Flonase) lub mometazon (Nasonex)
  • sprayów zmniejszających przekrwienie błony śluzowej, dostępnych bez recepty
  • immunoterapii alergenowej – odczulenie polega na regularnym podawaniu określonych dawek alergenu w celu przywrócenia tolerancji na alergeny
  • leków przeciwleukotrienowych takich jak montelukast (Singulair).

I na koniec słów kilka o naturalnych metodach leczenia alergii na sierść psa i kota. W alergicznym nieżycie nosa jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków jest sól fizjologiczna (roztwór soli) stosowany donosowo. Sól fizjologiczna dostępna w aptekach bez recepty. Można też zrobić ją samemu w domu. Wystarczy 1\8 łyżeczki soli i szklanki wody. Czasami też się stosuje akupunkturę i preparaty ziołowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here