Uczucie lęku może być wręcz paraliżujące. Co więcej, wiąże się ono nie tylko z ogromnym dyskomfortem podczas codziennego funkcjonowania – w wielu przypadkach zaburzenia lękowe mogą objawiać się również dolegliwościami somatycznymi. Częste są również fobie, czyli podtyp zaburzeń lękowych. 

Zaburzenie lękowe uogólnione

To najczęściej diagnozowany rodzaj zaburzeń lękowych. Charakterystyczne dla tych problemów jest ciągłe uczucie niepokoju, które nie mija niema nigdy. Zamartwianie się – o ile jest nieleczone – staje się wręcz cechą charakteru pacjenta, która z czasem przeobraża się w trudną do wyleczenia trudność o podłożu psychicznym.

Co ważne, uczucie lęku i paniki nie są jedynymi w tym przypadku. Bardzo często pacjent zauważa również u siebie objawy somatyczne, takie jak przyspieszony oddech, przyśpieszone bicie serca, bóle mięśniowe, zaburzenia układu pokarmowego czy napięciowe bóle mięśni. Warto wiedzieć, że uogólnione zaburzenia lękowe, których objawy występują wręcz powszechnie, są z reguły na początku bagatelizowane. Pacjenci nie są odpowiednio diagnozowani, przez co borykają się z niepokojem niemal non stop. Pamiętajmy, że tego rodzaju zaburzenia jak najbardziej wymagają profesjonalnego leczenia.

Ataki paniki

Ataki paniki wywołuje niekiedy konkretny czynniki, niekiedy pojawiają się nagle, wręcz niespodziewanie. Niezależnie od przyczyn, pacjent z reguły nie ma możliwości ich zahamowania. Przyspieszone bicie serca, spłycenie oddechu, drżenie rąk, dreszcze, uczucie gorąca, odrętwienie, pocenie się, zaburzenia widzenia, zawroty głowy – to tylko niektóre z objawów, jakie są typowe podczas ataków paniki. Leczenie ataków paniki rozpoczyna się od określenia ich przyczyny. Do pełnego wyleczenia z reguły wymagana jest psychoterapia indywidualna, często połączona ze stosowaniem farmakoterapii.

Hipochondria

Zwykle doceniamy osoby, które dbają o własne zdrowie. Niestety, niektórzy robią to nadmiernie. Zaburzenia lękowe, które opierają się na niepokoju o własne zdrowie, a wręcz przekonanie o chorobie, która rozwija się w ciele, to hipochondria, współcześnie coraz częściej określana jako „lęk o zdrowie”.

Często prowadzi do uzależnienia od leków. Pacjent, podejrzewając u siebie choroby, wciąż się diagnozuje i leczy, nierzadko niestety „na własną rękę”. Aby móc sobie pomóc, niezbędne jest przede wszystkim profesjonalne rozpoznanie hipochondrii. Warto wpisać w wyszukiwarkę hasło typu zaburzenia lękowe test, aby znaleźć właściwą klinikę, w jakiej uzyskamy pomoc i skuteczne, indywidualnie dobrane leczenie.

Fobia społeczna

Ogromnym ograniczeniem w codziennym funkcjonowaniu jest fobia społeczna. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 9% światowej populacji. Niestety, również tego rodzaju zaburzenia lękowe są bardzo rzadko diagnozowane, a pacjentów uznaje się po prostu za introwertyków czy „odludków”, zaś oni sami postrzegają się za osoby niezwykle nieśmiałe, wstydliwe.

Zaburzenia lękowe tego rodzaju uznać można za bardzo nasilony lęk przed kontaktem z ludźmi. Czasem dotyczy to kontaktu z grupą nieznajomych osób, innym razem paniki w obliczu spotkania z bliskimi. Strach tego rodzaju zakłóca relacje, uniemożliwia bliskie kontakty społeczne, budowanie więzi, związku, przyjaźni. Fobię społeczną można skutecznie leczyć psychoterapią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here