Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów złośliwych skóry. Corocznie około trzech tysięcy osób uzyskuje pozytywną diagnozę w kierunku czerniaka.

W oparciu o informacje pochodzące z Krajowego Rejestru Nowotworów można zauważyć, że nowotwór ten w ostatnim czasie dotyka w dużej mierze osoby młode, poniżej czterdziestego roku życia, zwłaszcza młode kobiety. Podatne są przede wszystkim osoby o jasnej karnacji i jasnych włosach. Czerniak, który wywodzi się z komórek barwnikowych (melanocytów) atakuje przede wszystkim skórę, jednak może on również występować w obrębie wszystkich błon śluzowych zawierających komórki barwnikowe np. jamy ustnej, nosa, spojówek, narządów płciowych, przewodu pokarmowego, jak również na gałce ocznej, końcówkach palców czy paznokciach.

Choć początkowo zmiany mają charakter powierzchniowy, z czasem wrastają głębiej, przechodząc poza obszar skóry właściwej, przenikając do naczyń krwionośnych w ciągu kilku miesięcy są w stanie objąć obszar całego organizmu, w tym między innymi węzły chłonne, płuca czy mózg. Zdolność tworzenia przerzutów i agresywny wzrost czerniaka w znacznym stopniu utrudniają leczenie farmakologiczne, sprawiając że choroba ta cechuje się wysoką śmiertelnością. Co istotne wczesne wykrycie i usunięcie miejscowego czerniaka, zanim dojdzie do jego rozsiania pozwala na wyleczenie aż 97 procent chorych.

Wczesna diagnostyka czerniaka jest ona o tyle prosta, że dotyka on zazwyczaj odsłoniętych części ciała, na obszarach niezmienionych lub w obrębie istniejących znamion. Dlatego regularna obserwacja skóry jest niezmiernie ważna. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń zmiana powinna zostać skonsultowana przez lekarza dermatologa lub onkologa i w razie konieczności usunięta.

W związku z powyższym tak ważna jest samokontrola, tym bardziej że objawy dotyczące czerniaka można rozdzielić na dwie grupy: po pierwsze związane ze zmianą pierwotną, po drugie z obecnością przerzutów.

Zmiana pierwotna we wczesnym stadium stanowi zazwyczaj wykwit skórny w postaci przebarwienia, który należy ocenić zgodnie z zasadą ABCDE:

A – asymetria;
B – brzegi nieregularne, nierównomierne, poszarpane, posiadające zgrubienia;
C – czerwony, czarny, niejednolity kolor;
D – duży rozmiar (powyżej 0,5 centymetra);
E – ewolucja (postępujące zmiany).

Dodatkowo wśród objawów niepokojących i wymagających natychmiastowej konsultacji lekarskiej należy wymienić swędzenie, krwawienie czy pękanie zmiany.

Obecność przerzutów zazwyczaj objawia się bólem, niewydolnością wątroby, dusznościami, obrzękami czy deficytami neurologicznymi.

Warto odpowiedzieć na pytanie jakie są rodzaje czerniaków. Otóż wyróżniamy:

– czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatej, który ma charakter raczej łagodny i dotyczy przede wszystkim osób starszych;
– czerniak wywodzący się z plam soczewicowatych, jest on umiejscowiony na kończynach. Rozwija się on długo w rejonie paznokci, w tym również pod ich płytką;
– czerniak szerzący się powierzchownie, który charakteryzuje się powolnym rozwojem (nawet kilka lat);
– czerniak guzkowy, który charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem (kilka miesięcy do dwóch lat);
– postać bezbarwnikowa, charakteryzująca się wysoką złośliwością i złych rokowaniach.

Na koniec warto wskazać sposoby pozwalające na zminimalizowanie ryzyka zachorowania na czerniaka. Należy do nich przede wszystkim racjonalne korzystanie z ekspozycji na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza promieniowanie ultrafioletowe, z uwzględnieniem koniecznego zabezpieczenia skóry filtrami lub ubraniem oraz bezwzględne zaprzestanie korzystania z solariów.

Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące czerniaka znaleźć można na stronie internetowej wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here