Wielką rolę w diagnozowaniu i leczeniu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), która dotyka w głównej mierze osób starszych, mają ich bliscy, którzy najbardziej interesują się stanem zdrowia swoich współmałżonków, rodziców, dziadków czy przyjaciół. Często to właśnie bliscy pomagają pacjentom z podejrzeniem POChP w poszukiwaniu informacji o chorobie, o tym jak sobie z nią radzić i gdzie można udać się po pomoc. Cennymi wskazówkami dzielimy się w naszym artykule.

Zaobserwuj objawy POChP

Do najważniejszych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc zaliczamy:

 1. Przewlekły kaszel – jeśli bliska Ci osoba notorycznie pokasłuje, robi to przez cały dzień i to już od kilku tygodni, a nie ma żadnej infekcji czy zdiagnozowanej silnej alergii, to w takiej sytuacji podejrzenie POChP może być uzasadnione. U osób chorych na POChP kaszel wynika ze zmian w płucach, które wymuszają reakcję w postaci odkasływania, by oczyścić oskrzela.
 2. Odkrztuszanie plwociny – jest to również jeden z objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Zwróć uwagę na to, kiedy bliska Ci osoba najczęściej i najintensywniej odkrztusza plwocinę. Porozmawiaj z bliskim i poproś o opisanie wyglądu plwociny. Jeśli znajdują się w niej skrzepy krwi, to sytuacja na pewno jest poważna i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i odpowiedniej diagnostyki.
 3. Duszność – od dłuższego czasu zauważasz, że bliska osoba narzeka na nawracającą i nasilającą się duszność? To może wskazywać na podejrzenie POChP. Porozmawiaj z bliskim i zapytaj, czy odczuwa duszność po lekkim wysiłku. Zwróć uwagę, czy nie zdarza mu się zasapać podczas spaceru, robienia zakupów, sprzątania w domu. Może to bowiem świadczyć o jakimś problemie w funkcjonowaniu układu oddechowego.
 4. Niska tolerancja na wysiłek – bliska Ci osoba do tej pory była bardzo aktywna, uprawiała jakiś sport, chętnie jeździła na rowerze, ale od pewnego czasu wyraźnie unika wysiłku fizycznego? Może to być efekt zaburzonej wymiary powietrza w płucach, co jest typowe dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Osoby z podejrzeniem POChP mają wyraźne ograniczenia kondycyjne, które nie wynikają z budowy ciała (np. otyłości), ale z niedotlenienia. Z czasem objawy mogą się nasilać, aż w końcu osoba nieobjęta leczeniem może zacząć mieć problemy z wykonywaniem tak prozaicznych czynności, jak ubieranie się czy przygotowanie posiłku.

Inne dość charakterystyczne objawy POChP, na które warto zwrócić uwagę, to:

 • krwioplucie,
 • utrata masy ciała,
 • męczliwość,
 • ucisk w klatce piersiowej i jej nietypowy kształt podczas oddychania,
 • świszczący oddech,
 • furczenie w klatce piersiowej,
 • sinica centralna,
 • duszność spoczynkowa,
 • przedłużony wydech,
 • rzężenie suche i wilgotne,
 • zaburzenia psychiczne (stany depresyjne i lękowe).

Podkreślmy natomiast, że objawy te nie muszą występować w tym samym czasie i nie wszystkie z nich obserwuje się u każdej osoby z podejrzeniem POChP. Trzeba więc zachować czujność i reagować, gdy tylko stan zdrowia bliskiej nam osoby zacznie budzić wątpliwości.

To jest ważne

POChP można podejrzewać zwłaszcza u osób po 40. roku życia nałogowo palących papierosy, biernych palaczy, osób pracujących w warunkach wysokiego zapylenia (np. górnik, hutnik) oraz oddychających silnie zanieczyszczonym powietrzem.

Więcej o objawach POChP i metodach wczesnego rozpoznania tej choroby można przeczytać na stronie https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/, która jest prawdziwą skarbnicą rzetelnej wiedzy o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc.

Podejrzenie POChP – jak przekonać bliską osobę do wizyty u lekarza?

Najlepszym sposobem jest wyjaśnienie jej, z jakimi konsekwencjami wiąże się nieleczona Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Jest to choroba nieuleczalna, natomiast każdy dzień zwłoki w diagnostyce opóźnia rozpoczęcie terapii, której celem jest złagodzenie objawów i poprawa jakości życia pacjenta.

Nieleczona POChP ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne osób chorych. U wielu pacjentów obserwuje się poważne zaburzenia lękowe i stany depresyjne, a także tendencję do wycofywania się z życia towarzyskiego. Postępujące zmiany w płucach z czasem mogą również uniemożliwić zachowanie dotychczasowej aktywności zawodowej.

Są to jedynie niektóre argumenty przemawiające za tym, aby w przypadku podejrzenia POChP nie zwlekać z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje pacjenta do poradni pulmonologicznej.

Na czym polega diagnostyka POChP?

Podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Pluc jest spirometria, która polega na wykonywaniu przez pacjenta wdechów i wydechów za pomocą specjalnego ustnika podłączonego do aparatu spirometrycznego, zgodnie z poleceniami wydawanymi przez personel medyczny. Ponadto w diagnostyce POChP wykorzystuje się także RTG klatki piersiowej, echo serca, EKG, badanie gazometryczne, pulsoksymetrię oraz ocenę tolerancji wysiłku, czyli ergospirometrię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here