Wsparcie pacjentów chorych na raka jest pracą niezwykle potrzebną, gdyż pozwala odciążyć personel medyczny i zapewnić pacjentom konstruktywne spędzanie czasu między kolejnymi zabiegami. Do głównych zadań wolontariuszy pracujących na oddziałach onkologicznych należy codzienne dotrzymywanie towarzystwa pacjentom chorym na raka, aby nie czuli się samotni i opuszczeni oraz organizacja różnego rodzaju ciekawych wydarzeń typu warsztaty artystyczne, koncerty kolęd, wigilie, a także spotkania z ciekawymi osobami.

Byciem onkowolontariuszem to bardzo odpowiedzialna praca, która wymaga posiadania podstawowej wiedzy z takich dziedzin jak onkologia, psychoonkologia, czy onkodietetyka. Dlatego bardzo często onkowolontariuszami zostają studenci medycyny lub studenci pokrewnych kierunków. Osoby, które chciałyby pracować jako wolontariusze na oddziałach onkologicznych, ale nie mają odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia mogą skorzystać ze specjalistycznych kursów prowadzonych przez różnego rodzaju organizacje.

Wsparcie pacjentów chorych na raka

Ciekawą ofertą w tym zakresie dysponuje Fundacja „Dobrze że jesteś”, która od wielu lat aktywnie wspiera chorych na raka, leczących się na kilku oddziałach onkologicznych w Polsce. Ponadto Fundacja „Dobrze że jesteś” prowadzi regularny nabór do swoich struktur w ramach szkoły onkowolontariatu i jest otwarta na nawiązanie współpracy z nowymi osobami.

Szkoła onkowolontariatu oferuje osobom zainteresowanym profesjonalny kurs w postaci szkoleń i warsztatów, a także możliwość odbycia 30h stażu w wybranej placówce medycznej. Na stronie https://dobrzezejestes.pl/ można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące działalności Fundacji „Dobrze że jesteś”. Natomiast na stronie szkolaonkowolontariatu.com zamieszczono wymagane dokumenty rekrutacyjne oraz krótki formularz aplikacyjny dla osób chcących dołączyć do oferowanego przez Fundację kursu na onkowolontariusza.

Po przeszkoleniu wolontariusze mogą z powodzeniem zdobywać swoje pierwsze cenne doświadczenia zawodowe na oddziałach onkologicznych, mając świadomość, że pomoc, którą będą nieść, jest bardzo ważna i potrzebna.

Projekt sfinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here