Zapalenie spojówek, inaczej czerwone oko to częsta choroba oczu, charakteryzująca się zapaleniem i obrzękiem błony śluzowej, tworzącej powierzchnię powieki i pokrywającej część gałki ocznej. W przebiegu tego schorzenia naczynia krwionośne oraz błona śluzowa pokrywająca część gałki ocznej wypełniają się krwią, tym samym powodują zaczerwienie, obrzęk i zapalenie oka.

Zapalenie spojówek – objawy choroby

Ze względu na to, że wyróżnia się infekcyjne i nieinfekcyjne zapalenie spojówek, nie warto bagatelizować najmniejszych objawów choroby. Ponieważ infekcyjne zapalenie (bakteryjne, wirusowe, grzybicze i chlamydiowe) zaraża ponad dwa tygodnie od wystąpienia pierwszych objawów.

Typowe objawy czerwonego oka:

  • pieczenie
  • kłucie
  • przekrwienie oczu
  • wydzielina (wodnista, śluzowa czy ropna)
  • łzawienie.
łzawienie oczu
Photo Anemone123/ pixabay

Zapalenie spojówek – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn zapalenia spojówek się zalicza:

  • Wirusy i bakterie

Wirusowe zapalenie najczęściej jest wywoływane przez adenowirusy. Z kolei bakteryjne zapalenie wywoływane jest przez bakterie Streptococcus i Staphylococcus (gronkowce i paciorkowce).

  • Alergie

Alergiczny typ może być spowodowany uczuleniem na pyłki traw, leki, sierść zwierząt.  Alergiczne zapalenie spojówek może być sezonowe czy całoroczne. Najczęściej objawia się pieczeniem i świądem.

W wyniku reakcji alergicznych organizm wytwarza histaminę, która jest odpowiedzialna za uciążliwe objawy alergiczne, takie jak na przykład zapalenie spojówek.

  • Chemikalia, pył, woda chlorowana, dym

Musisz szczególnie uważać, jeżeli pracujesz z niebezpiecznymi substancjami. Jeżeli dostaną się one do oka, należy natychmiast przepłukać oczy specjalnym roztworem i niezwłocznie udać się do lekarza. Substancje chemiczne, takie jak chlor, występujące w basenach przydomowych, mogą powodować wystąpienie choroby.

Rozpoznanie choroby

Rozpoznanie zapalenia spojówek nie stwarza większych kłopotów, ponieważ daje charakterystyczne objawy, które doświadczony okulista nie pomyli z objawami innej choroby. W celu rozpoznania choroby lekarz przeprowadzi wywiad, podczas którego zapyta o objawy i zbada ich przyczyny. W niektórych przypadkach lekarz pobiera wydzieliny na posiew bakteriologiczny.

czerwone oczy
Photo agnesliinnea/ pixabay

Leczenie zapalenia spojówek

Leczenie różowego oka zależy od przyczyny. Jeżeli przyczyną choroby są chemikalia, to prawdopodobnie zapalenie w ciągu kilku dni ustąpi samoistnie. W zależności od rodzaju zapalenia spojówek stosuje się różne metody leczenia.

Bakteryjne zapalenie spojówek z pewnością wymaga stosowania kremów, maści i kropli do oczu z antybiotykiem. W przypadku dzieci najlepszą opcją będzie maść. Antybiotykoterapia sprawia, że objawy choroby ustępują w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia

Jeżeli chodzi o wirusowe zapalenie spojówek, to zalecane są chłodne kompresy na oczy i sól fizjologiczna. Podobnie jak w przypadku grypy czy przeziębienia, nie stosuje się żadnych leków. Objawy choroby prawdopodobnie ustępują samoistnie po upływie 7-10 dni od wystąpienia.

W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek stosowane są leki przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy alergii, takie jak świąd, łzawienie, zapalenie. Loratadyna (np. Claritine) i difenhydramina (np. Benadryl) to leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty. Zmniejszają objawy alergii, w tym alergiczne zapalenie spojówek. Czasami lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych w postaci kropli lub krople o działaniu przeciwzapalnym.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Tradycyjne leczenie farmakologiczne można dodatkowo wesprzeć domowymi sposobami. Mogą to być okłady z naparów ziołowych albo krople „sztuczne łzy” do przemycia oczu, które łagodzą objawy zapalenia spojówek. Pamiętaj też o tym, by podczas leczenia zrezygnować z używania soczewek.

zakrapianie oczu
Photo Ben_Kerckx/ pixabay

Choroba czerwonych oczu – zapobieganie

W celu zapobiegania zapaleniu spojówek należy:

  • Często myć dłonie. Do wycierania twarzy i oczu używaj wyłącznie czystych chusteczek i ręczników.
  • Nie używaj kosmetyków innych osób i nikomu nie pożyczaj własnych kosmetyków. Chodzi przede wszystkim o tusz do rzęs i kredkę do oczu.
  • Pamiętaj też o częstej zmianie poszewek na poduszki.
  • W trakcie leczenia nie używaj soczewek, a po zakończeniu leczenia kup nowe soczewki.
  • Właściwa higiena podczas zakładania i zdejmowania soczewek.

Jak ograniczyć przenoszenie zapaleń spojówek o typie infekcyjnym?

Jeżeli masz wirusowe czy bakteryjne zapalenie spojówek, to nie używaj ręczników, z których korzystają inni domownicy. Pamiętaj też o regularnym myciu dłoni. Po zakończeniu leczenia kup nowe kosmetyki. Pamiętaj o właściwej pielęgnacji soczewek kontaktowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here