Staracie się o dziecko może już kilka miesięcy, dlatego chcesz wiedzieć, czy delikatne bulgotanie w brzuchu, lub nagłe zmiany nastroju mogą być wczesnym objawem ciąży. Im dłużej się staracie, jesteś bardziej wrażliwa na wszelkie doznania, ponieważ z niecierpliwością czekasz na potwierdzenie, że tym razem się udało. Z każdą nietypową rzeczą zadajesz sobie pytanie, czy to może być ona wczesnym objawem upragnionej ciąży? Z artykułu dowiesz się, jakie wczesne objawy może dawać ciąża, abyś nie przegapiła tak ważnego dla was momentu. 

Chociaż testy ciążowe i USG to jedyne metody, które z pewnością potwierdzą ciążę, istnieje kilka wczesnych oznak, na które możesz zwrócić uwagę. Te najwcześniejsze objawy błogosławionego stanu mogą obejmować zatrzymanie miesiączki czy pierwsze mdłości. 

ciąża
Photo Beccalee/ pixabay

Kiedy zaczynają się pierwsze objawy ciąży? 

Z reguły za pierwszy tydzień ciąży przyjmuje się datę ostatniej miesiączki, choć nie do końca zawsze tak jest. Przewidywany termin porodu jest obliczany od daty ostatniej menstruacji. Dlatego to, co najczęściej występuje w 1 tygodniu ciąży, ty możesz odczuwać nawet 2-3 tygodnie po tym okresie.

Poniżej przedstawiamy przykładowe typowe objawy dla danego tygodnia ciąży w pierwszym trymestrze:

delikatne skurcze macicy i małe plamienie – 1-4 tydzień

brak miesiączki – 4 tydzień

zmęczenie i senność – 4-5 tydzień

nudności i wymioty – 4-6 tydzień

mrowienie w piersiach i ból piersi – 4-6 tydzień

częstsze oddawanie moczu4-6 tydzień

wzdęcia – 4-6 tydzień

wahania nastroju – 6 tydzień

złe samopoczucie podczas jazdy – 6 tydzień

zmiana temperatury ciała – 6 tydzień

podwyższone ciśnienie – 8 tydzień

zgaga – 8 tydzień

ciągłe, duże zmęczenie – 9 tydzień

zmiany w sutkach i piersiach – 10 – 11 tydzień

szybszy puls – 8-10 tydzień

zmiany skórne, trądzik – 11 tydzień

przyrost masy ciała – 11-12 tydzień

Przyjrzyjmy się szerzej teraz niektórym wczesnym objawom ciąży.

buciki
Photo TerriCV/ pixabay

Skurcze i plamienia

W 1 miesiącu ciąży zapłodniona komórka intensywnie się dzieli, tworzy się blastocysta (skupisko komórek wypełnionych płynem), z której rozwiną się narządy i niektóre części ciała dziecka.

Około 2 tygodnie po poczęciu blastocysta zagnieżdża się w wyściółce macicy. Ten proces może powodować skurcze i delikatne plamienia, które można pomylić ze skąpą miesiączką. 

Krew może być czerwona, różowa, brązowa. Ból może być łagodny, umiarkowany, a nawet silny. Krwawienie implantacyjne przeważnie nie trwa dłużej niż 3 dni. 

Zatrzymanie miesiączki

Po procesie zagnieżdżenia się w macicy zarodka organizm zaczyna produkować ganotropinę, hormon pomagający utrzymać ciążę. Stymuluje on również jajniki, do zatrzymania produkcji komórek jajowych w każdym miesiącu. Stąd zatrzymanie miesiączki. 

Ten etap jest z reguły pierwszym sygnałem, gdy kobieta zaczyna mieć podejrzenia i z reguły kupuje test ciążowy. 

Ciąża i podwyższona temperatura ciała

Wyższa temperatura ciała może być także oznaką ciąży. Jest to z reguły lekki stan podgorączkowy nie wyższy niż 37,5 stopnia Celsjusza.

Zmęczenie

Może rozwinąć się w każdym etapie ciąży. Niekiedy jest lekkie, a niekiedy tak silne, że śpisz prawie na stojąco. Jest spowodowany wzrostem progesteronu

Wczesna ciąża, a zwiększone tętno

Około 8 tygodnia Twoje serce zacznie szybciej i mocniej pompować krew. Może pojawić się wówczas arytmia i kołatanie serca. Główną przyczyną są zmiany hormonalne. 

Zmiany w piersiach

Mogą pojawić się już na początku 2 miesiąca ciąży. Możesz odczuwać bolesność i lekkie ich napuchnięcie. Powinno to ustąpić po kilku tygodniach. 

Około 11 tygodnia zauważysz zmiany w sutkach. Brodawki staną się ciemniejsze, a sutki mogą być bardziej wystające. 

picie mleka pierś
Photo darkside-550/ pixabay

Ciąża i zmiany nastroju

Wysoki poziom estrogenu i progesteronu sprawią, że wpłynie to na Twój nastrój. Będziesz bardziej drażliwa i wybuchowa. Mała potyczka słowna może skończyć się wielką awanturą, rzucaniem talerzami i wybuchem płaczu. Po czym za chwile możesz wybuchnąć wielkim śmiechem. Może to wyglądać dziwnie, ale w ciąży takie zachowania są całkiem normalne. 

Parcie na pęcherz

W ciąży serce pompuje więcej krwi, w związku z tym nerka przetwarza większą ilość płynów, co zwiększa ich ilość w pęcherzu. W późniejszej ciąży, rosnące dziecko również będzie naciskać na pęcherz, co będzie skutkowało częstym odwiedzaniem łazienki. 

Ciąża i nudności

To chyba najbardziej znany objaw ciąży. Mogą wystąpić o każdej porze dnia i nocy, jednak najczęściej są zaraz po przebudzeniu oraz w momencie, gdy poczujesz zapachy, które akurat nie są dla ciebie teraz komfortowe. Często przechodzą pod koniec pierwszego trymestru. 

ciąza
Photo TanwyNina/ Pixabay

Jeżeli cierpisz na poranne mdłości, pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Możesz jeść również herbatniki lub solone krakersy. 

Podsumowując, pamiętaj, żeby zawsze słuchać się zaleceń lekarza prowadzącego Twoją ciążę i wykonywać regularne badania. Pozwoli to na wczesne wykrycie ewentualnych wad płodu lub uniknąć ci chorób takich jak na przykład cukrzyca ciążowa. Pamiętaj również o zdrowej diecie, bogatej w witaminy i kwas foliowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here