Brak energii może wpłynąć negatywnie na nasz dzień, na naszą wydajność w pracy i nasze samopoczucie. Może być spowodowane różnymi czynnikami i może dopaść nas o każdej porze dnia. Warto wiedzieć, po jaki posiłek sięgnąć i co zjeść na śniadanie, aby cieszyć się dobrą energią. Sprawdź czym wzbogacić dietę, aby Twoja energia była na dobrym poziomie.

Jakie pokarmy dodadzą ci energii?

Ilość i jakość spożywanego jedzenia odgrywa istotną rolę w poziomie Twojego wigoru w ciągu dnia. Każdy pokarm dostarczy ci porcji energii, jednak niektóre produkty dodadzą jej więcej. Warto je znać. 

Banany bogactwem energii

Z pewnością pamiętasz Adama Małysza wcinającego bułkę z bananem. Banany są w czołówce pokarmów dających nam dużo wigoru. Zawierają dużo węglowodanów, witamin z grupy B oraz potasu. 

banany
Photo Peggychoucair/ pixabay

Tłuste ryby

Łosoś, tuńczyk, halibut to ryby o dużej zawartości tłuszczu, białka, kwasów omega-3 i witamin. Są doskonałym pokarmem dającym nam duże ilości energii. 

Porcja tłustej ryby zapewnia dzienne zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe i witaminę B12. Ponadto kwasy Omega-3 zwalczają stan zapalny, który również wpływa na nasze zmęczenie. Witamina B12 wspomaga tworzenie erytrocytów, co również powoduje u nas wzrost wigoru.

Brązowy ryż

W przeciwieństwie do ryżu białego jest mniej przetworzony, a tym samym jest zdrowszy. Zawiera wiele cennych substancji, dlatego powinien znaleźć się w dobrze zbilansowanej diecie każdego, kto dba o swoje zdrowie. Zawiera dużo błonnika, witamin i minerałów.

Około 50 g brązowego ryżu zawiera aż 2 g błonnika pokarmowego oraz zapewnia dzienną porcję manganu, który współuczestniczy w uwalnianiu z białek i węglowodanów energii. Brązowy ryż ma również niski indeks glikemiczny, który powoduje, że nie jesteśmy ospali, ponieważ reguluje poziom cukru we krwi. 

Bataty dobre na witalność

Są dobre, a ponadto doskonale dodają energii. Są bogate w potas, błonnik i węglowodany złożone, witaminę A, mangan. Organizm wolno trawi błonnik i węglowodany, więc bataty zapewniają jej stały dopływ.

Kawa

Ja nie wyobrażam sobie rozpoczęcia dnia bez kawy. Jak zapewne większość z was. Kawa jest bogata w kofeinę, która szybko przenika do krwi, a z nią do mózgu. Hamuje tam adenozynę, która spowalnia nasz układ nerwowy. W wyniku tego wzrasta poziom adrenaliny, która podwyższa naszą energię.

Kawa z pewnością doda ci z rana i sprawi, że będziesz skoncentrowany na działaniu. 

Nie zaleca się spożywania ponad 400 mg kofeiny, czyli około 4 filiżanek kawy dziennie.

kawa
Photo pixel2013/ pixabay

Jajka

Jajka zapewnią ci dostęp energii na długi czas. Bogate w białko oraz leucynę, która stymuluje produkcję energii na kilka sposobów. Leucyna pomaga w przyswajaniu cukrów, rozpadowi tłuszczów i uwalnianiu z nich cennej energii. Jajka są także źródłem witamin B, które współuczestniczą w uwalnianiu energii z pożywienia.

Jabłka dodadzą energii

Są bogactwem błonnika pokarmowego oraz węglowodanów. Średnie jabłko około 100 g, zawiera aż 14 g węglowodanów, 10 g cukru oraz 2 g błonnika. Dzięki temu energia uwalniana jest przez długi czas.

Jabłka zawierają również wiele przeciwutleniaczy, które hamują trawienie węglowodanów, a tym samym wydłużają uwalnianie energii. 

Woda

Woda jest niezbędna do życia. Bierze udział w wiele procesach zachodzących w organizmie, w tym w produkcji energii. 

Zbyt małe spożywanie wody prowadzi do odwodnienia, które spowalnia funkcjonowanie organizmu i powoduje utratę wigoru i ospałość.

Czekolada doda energii 

Czekolada zawiera w swoim składzie kakao, które bogate jest w przeciwutleniacze. Ciemna czekolada ma większa zawartość kakao, dlatego dostarczy ci więcej energii niż czekolada mleczna. Przeciwutleniacze sprawiają, że krew w żyłach krąży żwawiej, dodając nam tym samym więcej wigoru i siły.

czekolada
Photo AlexanderStein/ pixabay

Inne pokarmy dodające energii

Pokarmów, które dodadzą ci energii, jest sporo. Mają one podobne związki, które współuczestniczą w jej produkcji i wyzwalaniu. Poniżej wymienimy jeszcze kilka przykładów takiego pożywienia, gdyż związki i sposób działania będzie zbliżony do powyższych. 

Produktami takimi są:

 • herbata yerba mate
 • jagody goji
 • płatki śniadaniowe owsiane
 • jogurty
 • humus
 • soczewica
 • awokado
 • cytrusy
 • truskawki
 • pestki dyni
 • nasiona lnu
 • fasola
 • orzechy
 • zielona herbata
 • prażona kukurydza
 • zielone warzywa liściaste
 • buraki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here