Cienie pod oczami i inne przebarwienia to powszechny problem, który dotyka ludzi ze wszystkich grup społecznych, nie zważając na płeć i wiek. Często idą w parze z workami i obrzękami. Nawet młode osoby, które mają sińce i worki pod oczami, wyglądają o kilka lat starsze i tak jakby były wiecznie zmęczone.

Chociaż przebarwienia pod oczami są efektem zmęczenia czy zarwanej nocy, istnieją też inne czynniki, które mogą się przyczyniać do powstawania sińców pod oczami. Poznaj przyczyny i sposoby na cienie pod oczami.

Cienie pod oczami – przyczyny

Jak już wspominaliśmy na początku, cienie pod oczami są przypadłością, która dotyka osoby różnej płci i wieku, ale najbardziej na nią są narażone osoby: 

  • mające uwarunkowania genetyczne do powstawania sińców
  • będące w podeszłym wieku
  • należące do odmiany czarnej czy żółtej.

Oto podstawowe czynniki, które powodują powstawanie przebarwień pod oczami.

  • Wiek

W wyniku naturalnego starzenia się organizmu skóra w okolicy powiek staje się cienka, zwiotczała, co bez wątpienia przyczynia się do tworzenia się cieni pod oczami. Na skutek utraty kolagenu i warstwy tłuszczowej, skóra traci swoją elastyczność, co sprawia, że sieć naczyń krwionośnych w tej okolicy staje się bardziej widoczna, powodując zaciemnienie skóry pod oczami.

oczy
Photo Alexas_Fotos/ pixabay
  • Uwarunkowania genetyczne

Prawdopodobnie przebarwienia pod oczami są skutkiem naszego materiału genetycznego. Jeżeli ktoś z Twoich bliskich ma do czynienia z sińcami pod oczami, to prawdopodobnie ta przypadłość dotknie również Ciebie. Choroby tarczycy uwarunkowane genetycznie również mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień pod oczami.

  • Ekspozycja na słońce

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może powodować powstawanie sińców pod oczami, ponieważ promienie UV pobudzają melanocyty do produkcji melaniny. Zbyt duża ekspozycja na słońce powoduje brązowienie skóry pod oczami.

  • Brak snu i zmęczenie

Nieprzespana, zarwana noc, zaburzenia snu mogą być przyczyną powstawania sińców pod oczami. Brak snu sprawia, że twarz staje się blada i matowa, przez co naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne. Często zmęczenie i bezsenność powodują zastój limfy pomiędzy dolną powieką a kością policzkową, co powoduje powstawanie obrzęków pod oczami.

  • Zmęczenie wzroku

Najczęściej mówi się o cyfrowym zmęczeniu wzroku na skutek długiego przesiadywania przed komputerem i korzystania z urządzeń cyfrowych. Długie wpatrywanie się w monitor komputera bez wątpienia jest dużym obarczeniem dla naszych oczu, co powoduje rozszerzenia naczyń krwionośnych wokół oczu i w rezultacie skóra może ciemnieć.

  • Alergia

Cienie pod oczami prawdopodobnie mogą być objawem alergii lub zespołu suchego oka. W wyniku zetknięcia się organizmu z alergenem następuje wyrzut histaminy. Histamina drażni błony śluzowe i sprawia rozszerzenie naczyń krwionośnych. Jednym z objawów alergii jest wysypka, która może być przyczyną przebarwień pod oczami, spowodowanych ciągłym drapaniem.

  • Odwodnienie organizmu

Odwodnienie jest jedną z przyczyn powstawania cieni pod oczami. Kiedy pijemy za mało płynów, skóra wokół oczu staje się matowa, a oczy zmęczone i zapadnięte. Wynika to z bliskość skóry pod okiem w stosunku do kości.

szklanka wody
Photo Pasja1000/ pixabay

Jak się pozbyć cieni pod oczami?

Istnieje kilka sposobów i trików, które pomogą zminimalizować widoczność przebarwień pod oczami.

  • Można postawić na domowe sposoby takie jak zimne okłady, które powodują kurczenie się naczyń krwionośnych. Weź kilka kostek lodu, włóż je do woreczka foliowego i owiń je cienką ściereczką. Następnie przyłóż do powiek. Możesz też zwilżyć waciki zimną wodą i przyłożyć do powiek na 20 minut. Pomoże to zmniejszyć sińce i obrzęki pod oczami.
  • Okłady z herbaty. Umieszczenie zimnych torebek na oczach pomaga szybko się pozbyć worków pod oczami, ponieważ herbata zawiera kofeinę i przeciwutleniacze, które pobudzają krążenie krwi, rozkurczają naczynia krwionośne i pomagają odprowadzać płyn zalegający w okolicach oczu. Zaparz dwie-trzy torebki herbaty, wyjmij je, by ostygły. Następnie włóż na kilka minut do lodówki. Później połóż torebkę na każdym oku i odczekaj 10-20 minut. Później przemyj oczy zimną wodą.
  • Makijaż. Postaw na dobrej jakości kosmetyki, zawierające naturalne składniki. Do maskowania cieni pod oczami najczęściej się używa korektora i podkładu.
makijaż
Photo nastya_gepp/ pixabay
  • Zabiegi kosmetyczne na przebarwienia pod oczami. Najpopularniejsze to peelingi chemiczne, laseroterapia, tatuaże medyczne (mikropigmentacja). Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu z pewnością należy się skonsultować z lekarzem.
  • Zdrowy sen. Brak snu bez wątpienia jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania cieni pod oczami. Niewystarczająca ilość snu sprawia, że skóra staje się blada, uwidoczniając całą sieć naczyń krwionośnych. Zadbaj o zdrowy ośmiogodzinny sen i tym samym pozbądź się porannych cieni pod oczami.
  • Spanie z lekko uniesioną głową. Podłóż sobie pod głowę wyższą poduszkę, by zapewnić lepszy przepływ limfy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here